Yerli Kabilelerinden Günümüze

Kano dünyanın farklı lokasyonlarında halen bir ulaşım aracı olarak kullanılsa da günümüzde popüler bir spor dalı haline gelmiştir. Bir tür kürek sporu olan kano, 90’lı yıllardan bu yana ülkemizde de rağbet gören ancak henüz gelişmekte olan bir aktivitedir.

Ülkemizdeki en önemli rotalardan bir tanesi Kaş'tadır. Kaş'ta yapılan deniz kano turlarının, kano yaparken tanık olacağınız antik ve doğal güzellikler bakımından dünyada eşi benzeri yoktur. Konu ile ilgili Xanthos deniz kanosu sayfasından ve Xanthos ekibinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kano nedir?

Kano her iki başı sivri uçlu olan küçük bir teknedir. Sporcu, açık veya kapalı güverteli kanoya diz çökmek ya da oturmak suretiyle tek kanatlı kürek kullanarak kanoyu hareket ettirir. Tek kişiyle yapılabileceği gibi iki kişiyle veya daha fazla kişiyle yapılması mümkündür. Çoğunlukla kürek kullanarak kas gücüyle hareket ettirilen kanolar, yelken veya çeşitli motorlar ile de kullanılabilir.

İlk olarak yerli kabileler tarafından ulaşım aracı olarak kullanılan kanoların spor dalı haline gelmesi 1860’lı yıllarda gerçekleşti. İskoç bir avukat, sporcu, gezgin ve bir hayırsever olan John McGregor, güverteli ve yelkenli çeşitli kanolar tasarladı ve 1873 yılında ilk kano kulübünü kurdu (İngiliz Kraliyet Kano Kulübü). 1924 yılına gelindiğinde kano ilk kez olimpik bir spor olarak tanındı ve o yıl Paris’teki olimpiyat oyunlarında müsabakalar düzenlendi.

Günümüzde kano, durgunsu kanosu (sprint kano), akarsu kanosu (kano slalom), maraton kano ve serbest stil kanosu olarak farklı şekillerde yapılmaktadır. Müsabakalar genellikle durgunsu kanosu, akarsu kanosu ve maraton kano dallarında yapılmaktadır.

Türkiye’de Kano Nerede Yapılır?

Kano sakinleştirici ve huzurlu bir etkinlik gibi görünse de tercihe göre yüksek tempolu, adrenalin dolu, heyecan verici bir doğa sporu olarak yapılabilir. Nehrin, gölün veya denizin bulunduğu hemen hemen her şehirde kano kulüpleri ve kano etkinlikleri vardır. Türkiye’de de kano sporu yapılabilecek birçok lokasyon bulunmaktadır. Ülkemizde toplam 18 ilde kano sporu aktif olarak yapılmaktadır. Antalya, Muğla, Rize, Trabzon, Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Erzincan, Erzurum, Van illerinde kano yapmak mümkündür. Ayrıca, Kayseri Zamantı Irmağı, Artvin Çoruh Nehri ve Rize’deki Fırtına Deresi yaz ayları boyunca kano sporunu yapmak için müsait noktalardır.

Kaynaklar: mortilki | vikipedi


Xanthos Travel Etkinlik Fotoğrafları

Sosyal Medyada Xanthos

Sosyal Medya

Değerli Görüş ve Önerilerinizden Bazıları

Ber.
"Saklıkent Safari ve Kekova tekne turları"

"Jeep safari turu ile Kekova tekne turuna katıldım. İkisinde de harika vakit geçirdim. Safari turunda gezdiğimiz kanyonlar, şelale, sahiller çok güzeldi. Rehberimizden de yöre hakkında bilgiler ve tavsiyeler aldım. Kahvaltı ve öğlen yemeği dahildi ve çok lezzetlilerdi. Aktif bir gün olmasına rağmen aşırı yorucu değildi. Ekstra olarak zipline ve rafting de yapabiliyorsunuz, ilk defa zipline denemiş oldum. Kekova tekne turuna da annemle katıldım ve çok keyifliydi. Çok güzel yerlerde yüzdük ve rehberimizin anlatımları çok enteresandı. Batık şehirin yanından geçerken kalıntıları ışıkla gösterip ayrıntılı bir şekilde bunların ne olduğunu, hangi zamandan kalma olduklarını vs anlattı. Teknede müzik çalınmadığı için çok huzurlu bir gün geçirdik. Xanthos tura iki tur için de teşekkür ederim, umarım bir gün kano turuna da katılabilirim. Herkese öneriyorum."


Ahm.
"kafa ağrıtan müzik yayını yok."

"Tur rehberimiz arkeolog Baran Bey çok bilgili saygılı bir kişilik tur boyu bize güzel bilgiler verdi , kendisi ile ayrıca arkeoloji hakkında sohbet etmekten keyif aldık. Kaptanımız Hasan Bey ve mürettebat saygılı efendi insanlar. Yolculuk boyu tüm ekip çok kibardı. Tekne güzel ufak huzurlu kafa ağrıtan müzik yayını yok.Temizlik ve hijyen + puan , dağdaki keçilere yemek ve su vermelerini takdir ettim."


Sbl.
"Saklıkent Turu"

"Kaş merkezden başlayan yolculuğumuzda ilk olarak Kaputaş plajına uğradık. Erken saatlerde gitmemiz plajın sakinliği açısından çok avantajlı oldu. Sonrasında at çiftliğinde yaptığımız kahvaltı ile Saklıkent kanyonunda bir o kadar güzel ve bir o kadar yorucu parkurumuzu yürüdük. Ardından Gizlikent şelalesine olan yürüşüyümüzle devam ettik. Şelalenin ardından tavuk yada alabalık opsiyonlarından biriyle öğle yemeğimizi yedik. Ve son olarak patara plajına geçerek mükemmel deniz ve kum tepesiyle buluştuk. Seyahat boyunca Sadık bey gezdiğimiz yerlerle ilgili önemli detayları vererek çok güzel rehberlik etti.Rezervasyondan tur boyunca gösterilen ilgi çok iyiydi. Kaştan bahsettiğim yerlere gidip dolu dolu bir gün geçirmek isteyenlere tavsiye edilir. İyi seyahatler.. :) "


Ere.
"Kekova Turu için Doğru Adres"

"Kaş'a gitmeye karar verdiğimizde, yorumlarda gördüğümüz en öne çıkan başlıklardan birisi muhakkak kekova Yat Turu yapın olmuştu. Biraz araştırınca da Xanthos Travel'in bu konuda çok popüler olduğunu farkettik. Gerçekten öyleymiş. Baştan sona çok keyifli, dolu dolu ve güzel bir tura katıldık. Yatımız temiz, kişi sayısı az, bilgili bir rehber ile yolculuk yapılıyor, yemekler oldukça leziz. Herkese tavsiye ederiz. ( Tura çıktığınızda farkedeceksiniz, pek çok şirket-yat ile beraber koyları geziyorsunuz ancak, rehberimiz, bize bölgenin tarihini geçmiş-güncel yaşanmışlıklarını örneklerle anlatırken, başka bir tekneden işte bu koyda da çevrede göreceğiniz antik kalıntılar var vb bir söylemle iş yapan firmalar da var.) Tarihi de seviyorsanız, tercihiniz Xanthos Travel olmalı. Teşekkür ederiz."


Sev.
"Kekova turu harikaydı."

"Kekova turu için bir kaç firmayla görüştük daha uygun fiyatlar bulmamıza rağmen burası içimize sindi ve tercihimizi xhantos tan yana kullandık. İyi ki de öyle yapmışız çok memnun kaldık gerçekten tam anlatıldığı gibi bir tur deneyimledik. Bu arada teknedeki öğle yemeklerini kim yapıyorsa muhteşemdi ellerine sağlık diyoruz Tekne büyüktü ve sadece 24 kişi vardı rahat rahat oturduk. Hiç bitmesini istemediğimiz bir deneyim oldu. Düşünmeden tercih edebilirsiniz."


Koc.
"Sea kayak mükemmel bir deneyim."

"Bizim için güzel ve farklı bir deneyim oldu. Adem Bey tur boyunca bölge hakkında çok güzel bilgiler verdi, farklı mitolojik hikayeler dinledik gerçekten çok keyifliydi. Bunun dışında sea kayak sayesinde daha önce gittiğimiz yerleri daha yakından görme şansımız oldu. Huzurlu bir etkinlik, denizle iç içe keyifli bir gündü."

Tüm yorumlar için sosyal medyada bizi takip edebilirsiniz.
Bize ulaşın.

İletişim Formu

Rezervasyon talepleriniz ve diğer konular hakkında bize yazabilirsiniz. En kısa zamanda, size ulaşıyor olacağız. Yazmak için, dilerseniz whatsapp ikonunu da kullanabilirsiniz.

Xanthos Travel

Ofisimiz, meydana sadece 20 metre uzaklıkta. Dilerseniz, buyrun, size birşeyler ikram edelim.

Ya da, dilerseniz bizi arayarak da yerinizi ayırabilirsiniz.