Kaş Hakkında Merak Edilenler

Dünyaca ünlü bir turizm kenti olan Antalya'nın en şirin ve popüler ilçelerinden biri olan Kaş'ın tarihi, turistik mekanları, coğrafyası, bazı istatistik bilgileri ve daha merak ettiğiniz pek çok konu hakkında bilgiyi bu yazılımızda bulabilirsiniz. Gelin önce antik dönemlere kadar uzanan Kaş tarihi hakkında bazı bilgilerle başlayalım.

Tarihi

Kaş’ın bilinen ilk adı kaynaklara göre “Habesos” olarak kabul edilmiştir ve kentin geçmişi MÖ 2000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Karia ve Likya arasında bir bağlantı noktası oluşturan bölge, dönemin en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Bir zaman Büyük İskender’in de yönetimi altına giren şehir, daha sonra en parlak dönemlerini yaşayacağı Roma ve Bizans hakimiyetine girmiştir.

Kaş’ın en ünlü tarihi yerleri konusunda bizce listenin ilk sırasını Batık Şehir alır. Batık Şehir'i yerinde görmek isterseniz, Xanthos Travel yürüyüş turlarını ve tekne gezilerini tercih edebilirsiniz. Evet, şehir batmış olabilir ancak geride sular altında görülebilen etkileyici bir bölge bırakmıştır ve bu bölgeye düzenlenen tekne turlarında bu muazzam manzarayı seyretmek gerçekten insanı büyüleyecek cinsten bir deneyim. Tabi Kaş’taki tarihi noktalar sadece bu kadar değil, bölgede görülmeye değer Xanthos, Antiphellos, Myra, Phellos gibi daha pek çok antik durak sizi bekliyor.

Arkeolojik buluntularla kanıtlanan Habesos adı, antik kentin en eski adıdır. Antik kent tarihte Antiphellos ismi ile anılmıştır. Karia ve Likya Bölgeleri arasındaki bağlantıyı sağlayan yolların kesişme noktasında bulunan Antiphellos, aynı zamanda bir ticaret limanıdır.

Coğrafya

Yüzey şekli itibarıyla Toros dağlarının eteklerinde bulunan Kaş köyleri, dağlık ve ormanlık bölgelerde kurulmuştur. Kaş’ın kıyı bölgesi yanı sıra pek çok köy yerleşiminin olduğu geniş dağlık ve kırsal bir hinterlandı mevcuttur. İlçenin hemen kuzeyinde başlayan Toros dağlarında Gömbe Yaylası ve Kasaba ovası gibi tarıma elverişli köy ve yaylalar mevcuttur. Batısında bulunan Kalkan mahallesi gelişen turizmi ile Yeşilköy, Ova ve Kınık mahallelerinde ise sera ve zeytincilik ile geçim sağlamaktadır. Yaylada ise elma ve nar gibi meyveler yetiştirilmektedir.

Kaş Bölgesideki Antik Yapılar

Bölgenin genelinde bulunan pek çok noktaya Xanthos Travel jip, tekne, trekking ve deniz kanosu turları ile rehberler eşliğinde ulaşmanız ve tarihe tanık olmanız mümkündür.

 • Antiphellos Antik Kenti
 • Ayakta kalan en önemli yapılar arasında antik tiyatro yer almaktadır. Yapı, Helenistik tiyatro tipinin ülkemizde ortaya çıkarılmış en güzel örneklerinden biri kabul edilmektedir. Yamacın eteğine inşa edilmiş olup muhteşem bir deniz manzarasına bakar. Tiyatronun sahne kısmı yok. MÖ 4. yüzyıla ait olduğu düşünülen üzerinde dört kadın kabartmasının bulunduğu antik mezarlar bulunmaktadır. Ayrıca Gotik tarzı ve üzerinde Likya yazıtlarının bulunduğu mezarlar oldukça ilgi çekicidir.

 • Kral Mezarı
 • Mezar, “Aslanlı Lahit” olarak da anılmaktadır. Kapakların her iki yanında, pençeleri üzerinde duran iki adet aslan başı vardır. Üzerinde dört levha bulunan lahitin iki bölümünde betimleyici kabartmalar yer alırken diğer iki bölümünde ise defin hakkının kime verileceği hakkında bilgilerin yer aldığı yerden 1,5 metre yükseklikte Likya kitabesi bulunmaktadır.

 • Myra Antik Kenti ve Kaya Mezarları
 • Kaş’ın, Demre beldesinde bulunan ve Antalya’nın tarihi yerleri için önemli bir yere sahip olan Myra, konumu itibari ile bölgeye hakim olmakla birlikte, ihtişamlı bir görünüme de sahiptir. Sarp ve dik kayalıklar içlerine oyularak yapılmış mezarları ile geçmiş dönemde yaşamış olan insanlık tarihine hayranlık duymanızı sağlayacak.

 • Xanthos Antik Kenti
 • Likya’nın dini ve idari merkezi olan bir başkenttir. UNESCO tarafından 1988 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır. Kente dair ulaşılabilen en eski tarih ise 8. yüzyıldır. Perslerin kenti kuşatmasından sonra savaşı kazanamayacaklarını anlayan ve onurlu karakterleriyle tanınan Xanthos ordusu, kentteki tüm kadın ve çocukların hepsini öldürmüş ardından tek bir kişi bile kalmayacak şekilde savaşmışlardır. Kent, III. Antiochus tarafından fethedilmesinin ardından Likya’nın da başkenti olmuştur.

 • Phellos Antik Kenti
 • Phellos, Akdeniz gemi ticaretinin gerçekleştirildiği en önemli limanlardan birine sahiptir. Bizans Devleti’nin yıkılışının ardından stratejik ve ekonomik açıdan daha da önem kazanmıştır. Şehri etrafı kayalıklarla çevrili olduğu için “Taşlık Ülke” olarak da anılmıştır. Günümüze ulaşan kale kalıntıları şehrin savunma amaçlı yapıldığına işaret etmektedir.

  Kaynaklar: biletbayi.com


  Xanthos Travel Etkinlik Fotoğrafları

  Sosyal Medyada Xanthos

  Sosyal Medya

  Değerli Görüş ve Önerilerinizden Bazıları

  Ber.
  "Saklıkent Safari ve Kekova tekne turları"

  "Jeep safari turu ile Kekova tekne turuna katıldım. İkisinde de harika vakit geçirdim. Safari turunda gezdiğimiz kanyonlar, şelale, sahiller çok güzeldi. Rehberimizden de yöre hakkında bilgiler ve tavsiyeler aldım. Kahvaltı ve öğlen yemeği dahildi ve çok lezzetlilerdi. Aktif bir gün olmasına rağmen aşırı yorucu değildi. Ekstra olarak zipline ve rafting de yapabiliyorsunuz, ilk defa zipline denemiş oldum. Kekova tekne turuna da annemle katıldım ve çok keyifliydi. Çok güzel yerlerde yüzdük ve rehberimizin anlatımları çok enteresandı. Batık şehirin yanından geçerken kalıntıları ışıkla gösterip ayrıntılı bir şekilde bunların ne olduğunu, hangi zamandan kalma olduklarını vs anlattı. Teknede müzik çalınmadığı için çok huzurlu bir gün geçirdik. Xanthos tura iki tur için de teşekkür ederim, umarım bir gün kano turuna da katılabilirim. Herkese öneriyorum."


  Ahm.
  "kafa ağrıtan müzik yayını yok."

  "Tur rehberimiz arkeolog Baran Bey çok bilgili saygılı bir kişilik tur boyu bize güzel bilgiler verdi , kendisi ile ayrıca arkeoloji hakkında sohbet etmekten keyif aldık. Kaptanımız Hasan Bey ve mürettebat saygılı efendi insanlar. Yolculuk boyu tüm ekip çok kibardı. Tekne güzel ufak huzurlu kafa ağrıtan müzik yayını yok.Temizlik ve hijyen + puan , dağdaki keçilere yemek ve su vermelerini takdir ettim."


  Sbl.
  "Saklıkent Turu"

  "Kaş merkezden başlayan yolculuğumuzda ilk olarak Kaputaş plajına uğradık. Erken saatlerde gitmemiz plajın sakinliği açısından çok avantajlı oldu. Sonrasında at çiftliğinde yaptığımız kahvaltı ile Saklıkent kanyonunda bir o kadar güzel ve bir o kadar yorucu parkurumuzu yürüdük. Ardından Gizlikent şelalesine olan yürüşüyümüzle devam ettik. Şelalenin ardından tavuk yada alabalık opsiyonlarından biriyle öğle yemeğimizi yedik. Ve son olarak patara plajına geçerek mükemmel deniz ve kum tepesiyle buluştuk. Seyahat boyunca Sadık bey gezdiğimiz yerlerle ilgili önemli detayları vererek çok güzel rehberlik etti.Rezervasyondan tur boyunca gösterilen ilgi çok iyiydi. Kaştan bahsettiğim yerlere gidip dolu dolu bir gün geçirmek isteyenlere tavsiye edilir. İyi seyahatler.. :) "


  Ere.
  "Kekova Turu için Doğru Adres"

  "Kaş'a gitmeye karar verdiğimizde, yorumlarda gördüğümüz en öne çıkan başlıklardan birisi muhakkak kekova Yat Turu yapın olmuştu. Biraz araştırınca da Xanthos Travel'in bu konuda çok popüler olduğunu farkettik. Gerçekten öyleymiş. Baştan sona çok keyifli, dolu dolu ve güzel bir tura katıldık. Yatımız temiz, kişi sayısı az, bilgili bir rehber ile yolculuk yapılıyor, yemekler oldukça leziz. Herkese tavsiye ederiz. ( Tura çıktığınızda farkedeceksiniz, pek çok şirket-yat ile beraber koyları geziyorsunuz ancak, rehberimiz, bize bölgenin tarihini geçmiş-güncel yaşanmışlıklarını örneklerle anlatırken, başka bir tekneden işte bu koyda da çevrede göreceğiniz antik kalıntılar var vb bir söylemle iş yapan firmalar da var.) Tarihi de seviyorsanız, tercihiniz Xanthos Travel olmalı. Teşekkür ederiz."


  Sev.
  "Kekova turu harikaydı."

  "Kekova turu için bir kaç firmayla görüştük daha uygun fiyatlar bulmamıza rağmen burası içimize sindi ve tercihimizi xhantos tan yana kullandık. İyi ki de öyle yapmışız çok memnun kaldık gerçekten tam anlatıldığı gibi bir tur deneyimledik. Bu arada teknedeki öğle yemeklerini kim yapıyorsa muhteşemdi ellerine sağlık diyoruz Tekne büyüktü ve sadece 24 kişi vardı rahat rahat oturduk. Hiç bitmesini istemediğimiz bir deneyim oldu. Düşünmeden tercih edebilirsiniz."


  Koc.
  "Sea kayak mükemmel bir deneyim."

  "Bizim için güzel ve farklı bir deneyim oldu. Adem Bey tur boyunca bölge hakkında çok güzel bilgiler verdi, farklı mitolojik hikayeler dinledik gerçekten çok keyifliydi. Bunun dışında sea kayak sayesinde daha önce gittiğimiz yerleri daha yakından görme şansımız oldu. Huzurlu bir etkinlik, denizle iç içe keyifli bir gündü."

  Tüm yorumlar için sosyal medyada bizi takip edebilirsiniz.
  Bize ulaşın.

  İletişim Formu

  Rezervasyon talepleriniz ve diğer konular hakkında bize yazabilirsiniz. En kısa zamanda, size ulaşıyor olacağız. Yazmak için, dilerseniz whatsapp ikonunu da kullanabilirsiniz.

  Xanthos Travel

  Ofisimiz, meydana sadece 20 metre uzaklıkta. Dilerseniz, buyrun, size birşeyler ikram edelim.

  Ya da, dilerseniz bizi arayarak da yerinizi ayırabilirsiniz.